Koç Burcu

21 Mart - 20 Nisan

Bir Koç ile Her Anınız Dolu Dizgin!

Hayatınızdaki en büyük macera bir Koç’u tanımakla başlar…

Koçlar ilkbahar gibidir. Hayat dolu, neşeli, yeni yeni çağlayan nehirler gibi atılgan ve asi… ‘Ben’ kelimesi onlar için çok şey ifade eder. Öyle ki bu özelliğiyle bir Koç’u girdiğiniz her ortamda rahatlıkla tanıyabilirsiniz. Nasıl mı? Eğer etrafınızda fikirlerini inatla kabul ettirip, yönlendirmeye çalışan biri varsa, anlayın ki bir Koç insanı ile karşı karşıyasınız.

Sihirli Kelimesi: Ben
Elementler: Ateş, Mars, Esas

Ben’im dünyam…

Bir Koç’un ‘ben’ demesi kadar doğal bir şey yoktur. Görüp görebileceğiniz en doğal ve şeffaf insanlardandır. İçindeki tüm inatçılığını, asiliğini, enerjisini, merhametini ya da neşesini ‘ben çatısı’ altında yaşar ve sunarlar. Bu yüzden gördüğünüz anda onları tanımanız normaldir. Nasıl mı? Eğer etrafınızda fikirlerini inatla kabul ettirip, yönlendirmeye çalışan biri varsa, anlayın ki bir Koç insanı ile karşı karşıyasınız.

İnatçıdır bir Koç… Bundan dolayı hem sabırsız hem de tutuğunu koparan bir profil çizer. Bu tutumları bazen de işlerin ters gitmesine neden olur. Çünkü acele eder ve risk alır. Başarmayı kafasına koyduysa, neredeyse olağanüstü bir inatçılık sergileyerek, sabırlarını sonuna kadar zorlar. Ne var ki “Acele ile menzil alınmaz.” atasözü Koçlar için söylenmiş gibidir.

Kıskanırlar ama gururlarından asla taviz vermezler!

Kıskanır bir Koç… Ama öyle kuru kuru bir kıskançlık değil… Gururundan taviz vermez. İyiyi, güzeli, kendinden üstün gördüğünü, gıpta ettiğini… Kimse görsün, bilsin istemez, saklar… Gurur yapar, kendi kendine zarar verme eğilimine bile girer. Hatta severken ayrılma kararı bile alabilen ender burçlardan biridir. Bu zor yanları kesinlikle cezp edici bir özelliktir. Ayrıca, pratik bir zekası vardır. Bu yüzden yanında zeki arkadaşları olsun ister. Kendisine bir şeyler katan, sarsılmaz doğrularına bütünlük oluşturacak dostları tercih eder. Ömürlük dostluklar kurar… Ama ön planda olma tutkusundan kurtulamaz. Mutlaka her ortamda, her yerde kendini belli etmek ister. Rakiplerini de kendinden üstün gördüğü kişilerden seçer. Böylece kendini daha kolay geliştirebilir.

Öfkesi alev gibidir!

Bir de öfkeleri vardır dillere destan. Tabiri yerindeyse alev gibidir. Yanar ve söner… Ama kendi doğrularını tehdit altında görürse, saldırgan bir tavra da bürünebilir. Boyun eğmeyen yanları meşhurdur. Bir o kadar da bağımsız davranışları… Birinin onu dizginlediğini fark ettiği an, hızla oradan uzaklaşır. Çok da meraklıdır ve analizci. Merak ettikleri konuları en derinine kadar öğrenmek ister. Eğer disiplinli bir plan içinde çalışırsa yaratıcılık konusunda kimse onları tutamaz.  Yani bir Koç inişli – çıkışlı doğası, kendi adaleti ve deli dolu halleriyle hayatı eğlenceli bir serüvene dönüştürür. Onunla birlikteyken nasıl bir maceraya atılacağınızı kestiremezsiniz.